Higrometry stosowane są do kontrolowania poziomu wilgotności powietrza. Znajdują bardzo szerokie zastosowania w przemyśle, a także w gospodarstwach domowych.
Wilgotność powietrza ma bezpośredni wpływ na składowanie, produkcję i przewóz różnorodnych przedmiotów i materiałów. Nieodpowiedni poziom wilgotności może przyczynić się m.in. do rozwoju pleśni i drobnoustrojów. Higrometr pozwala na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza.
Jak działa higrometr?
Higrometr często bywa też nazywany wilgotnościomierzem. Na rynku obecnie możemy znaleźć bardzo wiele różnych modeli urządzeń tego rodzaju, które różnią się od siebie formą i metodą działania. Najczęściej wykorzystywane są w fabrykach, halach produkcyjnych, a także podczas transportu różnorodnych materiałów czy substancji.
Higrometry mogą mieć bardzo prosty schemat działania, wówczas najczęściej znajdują zastosowanie w warunkach domowych. W przypadku profesjonalnego użytku wykorzystywane są profesjonalne urządzenia, najczęściej elektroniczne. Umożliwiają one precyzyjne badanie takich parametrów, jak m.in.:
- wilgotność względna – określa proporcje zawartości pary wodnej w powietrzu do zawartości maksymalnej. Najczęściej wartość ta jest wyrażana procentowo i oznaczana symbolem RH.
- wilgotność bezwzględna – oznaczana jest w gramach na metr sześcienny powietrza (dv).
- temperatura punktu rosy – wyznacza moment skraplania się pary wodnej w danym ciśnieniu i przy bieżącej wilgotności powietrza (Td).
- temperatura – urządzenia do pomiaru wilgotności mogą też wskazywać temperaturę bieżącą.
- inne parametry – do innych funkcjonalności higrometrów zaliczamy m.in. czujniki pleśni, wskaźniki ciśnienia atmosferycznego, czujniki alarmowe itd.
Główne rodzaje higrometrów
Możemy wyróżnić następujące rodzaje higrometrów:
- higrometr włosowy (prosta konstrukcja, do nieprofesjonalnych zastosowań, duży margines błędu, mała precyzja odczytywanej wartości)
- higrometr elektroniczny (najbardziej precyzyjne i dokładne urządzenie, do zastosowań profesjonalnych)
- higrometr pojemnościowy (wykorzystywany głównie w laboratoriach)
- higrometr bimetaliczny (prosty higrometr znajdujący szerokie zastosowanie, nie tak precyzyjny jak higrometr elektroniczny)