Czego szukasz?

Wpisz interesującą Cię frazę by otrzymać natychmiastowe wyniki, lub wciśnij [ENTER] po więcej szczegółów.

PARP

Pomiar temperatury i wilgotności w transporcie produktów spożywczych

Transport artykułów spożywczych wymaga zastosowania odpowiedniego zaplecza technologicznego, które umożliwi stałe kontrolowanie warunków odpowiednich do przewożenia towarów, w tym m.in. temperatury i wilgotności. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania świeżości i zdatności transportowanych produktów żywnościowych, przeznaczonych do późniejszej konsumpcji.

Monitorowanie i rejestracja temperatury

W większości krajów Unii Europejskiej, w tym również w Polsce, istnieje szereg wymogów dotyczących odpowiedniego poziomu temperatury i wilgotności podczas przewozu artykułów spożywczych. Niezbędne okazuje się więc stosowanie odpowiednich urządzeń pozwalających na stałe monitorowanie i rejestrowanie temperatury przewożonego schłodzonego lub zamrożonego ładunku. Jednym z takich urządzeń jest profesjonalny termograf, który pozwala na stałe monitorowanie pracy agregatów umieszczonych w chłodniach i mroźniach.

W Polsce termografy wykorzystywane są przede wszystkim przez przewoźników, którzy realizują usługi transportu żywności na zlecenie dużych sieci handlowych lub producentów artykułów żywnościowych. Warunki przewozu produktów spożywczych oraz wymagania związane z kontrolą nadwozi są regulowane prawnie. Istnieją stosowne regulacje dotyczące maksymalnej temperatury, jaka powinna panować podczas transportu artykułów żywnościowych schłodzonych i mrożonych, a także zalecenia związane z klasyfikacją pojazdów do transportu żywności czy metod badań i znakowania pojazdów. Również przepisy unijne są bardzo restrykcyjne pod tym względem.

Warto pamiętać, że transport żywności stanowi bardzo duże wyzwanie dla przewoźników. Dotyczy również przewozu zróżnicowanych produktów, zarówno suchych, jak i świeżych, mrożonych, zapakowanych, roślinnych, zwierzęcych, sypkich, ciekłych itd. Każda z istniejących grup produktów wymaga bardzo precyzyjnie określonych warunków przewozu. Wiąże się to nie tylko z koniecznością wdrożenia odpowiednich rozwiązań logistycznych, ale także zastosowania profesjonalnego sprzętu pomiarowego do stałej kontroli temperatury, wilgotności, jak i innych niezbędnych parametrów.