Czego szukasz?

Wpisz interesującą Cię frazę by otrzymać natychmiastowe wyniki, lub wciśnij [ENTER] po więcej szczegółów.

PARP

Radiowy system rejestracji temperatury w magazynach spożywczych

Przechowywana w magazynach żywność świeża jest stale poddawana działaniu różnorodnych czynników zewnętrznych, które mają bezpośredni wpływ na jej jakość. Z tego też powodu niezbędna jest stała kontrola najważniejszych parametrów środowiskowych. Zaliczamy do nich m.in. temperaturę, a także wilgotność powietrza w magazynach, w których są przechowywane produkty spożywcze, w szczególności żywność świeża. W takich przypadkach bardzo wiele przedsiębiorstw decyduje się na radiowy system rejestracji temperatury, który pozwala na stałe monitorowanie wysokości temperatur panujących w pomieszczeniach z żywnością. To jeden z najczęściej stosowanych systemów w polskich przedsiębiorstwach.

 

Kontrola temperatury w pomieszczeniach ze świeżą żywnością

Trwałość produktów spożywczych może być różna. Najmniej trwałe są produkty, które zachowują cechy organizmów żywych. Zaliczamy do nich przede wszystkim warzywa, owoce, mięso oraz jaja. Nieco bardziej trwałe są różnorodne produkty mleczne i niektóre produkty mięsne. Z oczywistych względów największą trwałość wykazują produkty typu konserwy czy koncentraty. Niezależnie od tego, jakim poziomem trwałości wyróżniają się określone grupy żywności, w każdym przypadku są one narażone na zepsucie, jeśli będą przechowywane w nieodpowiedni sposób. Największy wpływ na tzw. psucie się produktów spożywczych z całą pewnością ma temperatura, a także wilgotność powietrza.

Wszystkie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji lub przechowywaniu produktów spożywczych, muszą więc zabiegać o to, by ich towary były przechowywane w warunkach, które pozwolą na jak najdłuższe zachowanie świeżości produktów żywnościowych. Temperatura wywiera bardzo duży wpływ na intensywność procesów życiowych, które zachodzą w środkach żywnościowych. Wpływa również na rozwój drobnoustrojów. Z uwagi na ten fakt, żywność powinna być przechowywana w niskich temperaturach, czyli w granicach od 0°C do 8°C (w zależności od specyfiki danego produktu spożywczego). Zastosowanie radiowego systemu rejestracji temperatury pozwala na stałe monitorowanie stanu temperatur, a zatem ułatwia utrzymanie standardów niezbędnych do zachowania świeżości produktów żywnościowych.